ZaKierownica.com.pl

Transport ciężarowy i spedycja TIR – Blog

Karta kierowcy to dokument, który jest obowiązkowy dla tych wszystkich osób, które prowadzą pojazd jaki jest wyposażony w tachograf cyfrowy, a więc urządzenie elektroniczne, które ewidencjonuje i monitoruje czas pracy kierowców. Używane jest między innymi w ciężarówkach i autokarach turystycznych. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat samej karty kierowcy i tego jak ją uzyskać.

Kto musi mieć kartę kierowcy?

Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, karta kierowcy jest dokumentem obowiązkowym dla tych osób, które kierują pojazdem z tachografem cyfrowym. W praktyce będzie ona więc obowiązkowa dla tych, którzy kierują pojazdami do przewozu towarów o masie powyżej 3,5 tony, a także pojazdami, które służą przewozowi osób i mają więcej niż 9 miejsc razem z kierowcą. Każdy może wnioskować o kartę w następujących sytuacjach:

  • wydanie pierwszej karty do pracy,
  • upływa pięcioletni okres ważności karty,
  • karta została stracona,
  • karta działa wadliwie,
  • zmienione są dane osobowe albo adresowe kierowcy,
  • zmienił się kraj zamieszkania.

Gdzie można uzyskać kartę kierowcy?

W naszym kraju karta jest wydawana przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych w Warszawie. Wniosek można składać albo w formie papierowej i wysłać pocztą, albo online przez wykorzystanie profilu zaufanego, a także z podpisem elektronicznym. Wniosek powinien zawierać następujące elementy:

  • kopia ważnego prawa jazdy,
  • fotografia na białym tle przedstawiająca twarz kierowcy o wymiarach 3,5 na 4,5 cm,
  • kopia dowodu wpłaty w wysokości 172,2 zł za wydanie karty.

Karta wydawana jest przez PWPW w ciągu 30 dni roboczych od momentu, gdy złożony zostanie prawidłowo wypełniony wniosek. Karta kierowcy wydawana jest na okres pięciu lat, po tym okresie należy złożyć kolejny wniosek o ponowne jej wydanie.

Jakie informacje znajdują się w karcie kierowcy?

Karta kierowcy to dokument, w którym znajdują się informacje o kraju rejestracji pojazdu, a także informacje o dacie wydania i wygaśnięcia ważności dokumentu. Poza tym znajdują się tam również podstawowe dane kierowcy między innymi imię nazwisko, data urodzenia, numer prawa jazdy. Karta służy również do tego, by ewidencjonować czas pracy, przejechany dystans czy zmiany aktywności osoby, która kieruje pojazd. Karta pozwala na zapisanie informacji o 28 dniach roboczych. Po tym okresie zgrywać należy dane z karty i przechowywać je przez okres 12 miesięcy. Dane z karty można wyświetlić na tachografie, wydrukować albo zgrać do komputera.

Co daje karta i co grozi za jej brak?

Karta kierowcy to dokument, który pozwala na prowadzenie pojazdu ciężarowego czy autobusu zgodnie z obowiązującymi przepisami o ewidencji czasu pracy. Natomiast brak tego dokumentu naraża kierowcę na poważne konsekwencje. Brak karty czy jej zgubienie, uszkodzenie może skutkować nałożeniem wysokiego mandatu. Dla kierowcy pojazdu do 2000 złotych, dla firmy transportowej do 5000 złotych i także w kwocie 2000 złotych dla osoby odpowiadającej za zarządzanie transportem. Jeśli kierowca poruszać się będzie bez karty powyżej 15 dni może się narazić na dodatkowy mandat w wysokości 1000 złotych.

Karta kierowcy jest więc bardzo istotnym dokumentem w branży transportowej i funkcjonowanie bez niej właściwie nie jest obecnie możliwe. Tachografy cyfrowe są powszechnie stosowane w autach ciężarowych i autobusach, one zaś wymuszają posiadanie karty kierowcy. Dlatego osoba, która jest zawodowym kierowcom musi zadbać o posiadanie takiej karty i kontrolować czy jej stan techniczny pozwala na prawidłowe użytkowanie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *