Wokół pracy w zawodzie kierowcy samochodów ciężarowych narosło wiele mitów i stereotypów. Ile jest w nich prawdy, a ile przesady? Czym charakteryzuje się praca kierowcy zawodowego? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.
Czym zajmuje się kierowca zawodowy?
Jak powszechnie wiadomo, kierowca zawodowy zajmuje się transportowaniem towarów oraz osób. Oprócz tego głównego zadania, jego obowiązkiem jest także dbałość o utrzymanie pojazdu w dobrym stanie technicznym oraz wykonywanie powierzonych zadań w taki sposób, by nie doprowadzić do uszkodzenia przewożonego ładunku. W niektórych przypadkach (szczególnie w branży FMCG, w której przewozi się m.in. artykuły spożywcze), kierowcy zajmują się także załadowaniem i wyładowaniem towarów.
Niełatwo jest być kierowcą zawodowym
Zapotrzebowanie na kierowców zawodowych w Polsce jest bardzo wysokie i wszystko wskazuje na to, że popyt w następnych latach będzie dalej wzrastał. Taki stan rzeczy wynika nie tylko z dynamicznego rozwoju sektora TSL w Polsce, ale także z faktu, iż zostanie kierowcą zawodowym wymaga spełnienia szeregu wymogów. Zalicza się do nich między innymi konieczność:
-
posiadania statusu niekaralności,
-
ukończenia kursu na prawo jazdy kat. C (w niektórych przypadkach – jeśli w danej firmie wykorzystuje się pojazdy z przyczepami – także C+E),
-
posiadania dodatkowych certyfikatów, w tym na przykład licencji zezwalającej na przewóz towarów niebezpiecznych ADR.
Kierowca zawodowy – jakie jest średnie wynagrodzenie?
Jedną z powszechnych opinii jest stwierdzenie, że kierowca zawodowy osiąga wysokie zarobki. Pogląd ten jest ze wszech miar słuszny. Generalnie, kierowcy zawodowi to jedna z lepiej zarabiających profesji w Polsce. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (stan na styczeń 2022 roku), mediana płac na stanowisku kierowcy wniosła niemal 4 800 złotych brutto. Warto jednak przy tym mieć na uwadze, dane te są uogólnione. Mniejsze zarobki osiągają kierowcy prowadzący pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. W przypadku pracowników obsługujących TIR-y zarobki nierzadko wynoszą nawet 9 000-10 000 złotych miesięcznie.
Ciemne strony pracy w zawodzie kierowcy
Praca kierowcy zawodowego oznacza wysokie zarobki i właściwie pewne zatrudnienie. Z drugiej jednak strony należy pamiętać o słabościach związanych z wykonywaniem tej profesji. Należy do nich przede wszystkim aspekt zdrowotny. Siedzenie po kilkanaście godzin za kierownicą z pewnością nie sprzyja pracy kręgosłupa oraz stawów. To właśnie dlatego właściwie każdy kierowca zawodowy, który pracuje za kółkiem co najmniej przez kilka lat, zmaga się często z silnymi bólami pleców czy karku.
Ponadto, nie wolno zapominać również o tym, że praca kierowcy nie trwa 8 godzin dziennie. Decydując się na wykonywanie tego zawodu, trzeba przygotować się na wielogodzinną pracę, nocowanie w pojeździe oraz konieczność przestrzegania czasu pracy (jest to wymagane ustawowo). Zasada ta obowiązuje szczególnie w przypadku przewozów międzynarodowych. Oczywiście, możliwe jest znalezienie także mniej absorbującego stanowiska. W takiej sytuacji należy jednak liczyć się z tym, że wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy będzie znacznie niższe.
Praca jako kierowca zawodowy. Podsumowanie
Praca w charakterze kierowcy zawodowego to bez wątpienia zajęcie wymagające i pełne stresujących sytuacji. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że profesja ta oznacza także ciekawe wyzwania… oraz jest atrakcyjna pod kątem finansowym.